Op 27 maart organiseerde de NVFB (Nederlandse Vereniging van Bekkenfysiotherapeuten) een congres in Nieuwegein. De thema voor de dag luidde: ‘seksualiteit in beweging’.
Bij aankomst was ik nogal overdonderd door de grootte van de zaal waar de presentaties werden gehouden. Mijn presentatie begon dan ook met de opmerking ‘de grootste groep waarvoor ik ooit een presentatie heb gehouden betrof veertig artsen. Ik ben dus een beetje overdonderd…’ Daarna heb ik gevraagd wie van de aanwezigen al bekend is met Olijf. Naar schatting ging 70-75% van de handen de lucht in. Dat was fijn om te zien.
Het onderwerp van de presentatie was seksuologie bij een gynaecologische kanker. Na een korte introductie kwam mijn ervaringsverhaal aan bod. Daarna volgde een uiteenzetting over de impact van de onderzoeken, behandelingen, fysieke gevolgen en sociale factoren op het seksueel functioneren na een gynaecologische kanker. De impact op de seksuele beleving is, zoals velen van ons weten, aanzienlijk en veel vrouwen worstelen met de vraag hoe zij opnieuw een seksueel wezen kunnen worden na alles wat zij hebben meegemaakt. Tijdige en open communicatie en een goede ondersteuning tijdens het hele behandeltraject zijn daarbij cruciaal.
De presentatie werd goed ontvangen en naderhand kreeg ik van een heel aantal mensen persoonlijk een reactie dat ze onder de indruk waren van de presentatie en mijn ervaringsverhaal. Tevens werd opgemerkt dat het belangrijk is dat de beroepsgroep op deze dag ook de mens achter de cliënt te zien kreeg. Het was weer fijn om dit te mogen doen en ik was erg blij met de hulp van Kim bij de voorbereiding.
Door: Carolien Versteeg