Op 19 juni werd online een landelijke bijeenkomst georganiseerd om het project Tumor First af te ronden. Met de Tumor First werkwijze wordt aan alle vrouwen in Nederland, waarbij eierstokkanker is gevonden, erfelijk onderzoek van de tumor aangeboden. Op deze wijze kan mogelijk erfelijke aanleg op efficiënte wijze worden gevonden.
Vera Witjes, onlangs gepromoveerd op dit onderwerp, presenteerde alle bevindingen van haar promotieonderzoek. Ongeveer 100 personen, uit alle betrokken beroepsgroepen, patiëntenorganisaties en KWF, woonden deze online bijeenkomst bij.
In het verleden was ik vanuit Olijf betrokken bij het beoordelen van het onderzoeksvoorstel voor dit project. Nu werd ik door Olijf benaderd om een korte presentatie te verzorgen tijdens de bijeenkomst. In vogelvlucht vertelde ik hoe mijn ziekte is verlopen en waarom ik in 2009 om een verwijzing naar de klinisch geneticus heb gevraagd. Mijn oncoloog was indertijd terughoudend, aangezien hij de kans op erfelijkheid klein achtte. Ik moest zelf aandringen. Tijdens de presentatie kon ik dan ook aangeven dat het belangrijk is dat tegenwoordig alle vrouwen dit onderzoek krijgen aangeboden. Op deze wijze is het niet afhankelijk van de assertiviteit van de patiënt, of de zienswijze van de arts.
Onderzoekers en artsen vanuit verschillende disciplines verzorgden vervolgens een korte pitch, waarbij de bevindingen werden gedeeld met de aanwezigen. Er was ook aandacht voor verbeterpunten voor de toekomst. Een mooi project, met een mooie afsluiting.
Door: Carolien Versteeg