In het Radboudumc in Nijmegen is recent een onderzoek geopend naar bestralingen bij baarmoederkanker, de MASTEC-studie. Daarvoor zoeken zij deelnemers.
Bij sommige stadia van ziekte wordt na operatie een standaard bestralingsbehandeling geadviseerd van 23-28 bestralingen. Het doel van het onderzoek is om dit aantal terug te brengen naar vijf bestralingen, door een nieuwe vorm van bestraling toe te passen. De onderzoekers hopen daarmee de belasting van de behandeling een stuk te verminderen!
Deze nieuwe vorm van bestraling heet ‘adaptieve MRI-gestuurde bestraling’. Dat houdt in dat er bestraald wordt op een bestralingstoestel dat wordt gecombineerd met een MRI-apparaat, een zogenaamde MR-Linac. Deze combinatie maakt het mogelijk om vlak voor elke bestraling een MRI-scan te maken. Op basis van deze MRI-scan wordt het bestralingsplan aangepast. Deze dagelijkse aanpassing maakt het mogelijk om noodzakelijke veiligheidsmarges terug te dringen. Bovendien wordt het gemakkelijker om de omliggende gezonde organen te sparen.
Deze voordelen zorgen ervoor dat er per keer bestralen een hogere dosis kan worden gegeven . Op die manier kan het aantal bestralingen van 23-28 keer naar vijf keer worden teruggebracht, terwijl je toch op dezelfde totaaldosis uitkomt. Voor de behandeling van andere type tumoren wordt deze manier van bestraling met succes toegepast.
Deelname
Deelname aan dit onderzoek is op dit moment alleen mogelijk in het Radboudumc in Nijmegen. De onderzoekers hopen dat er binnenkort meer centra volgen waar je kunt deelnemen. Voor dit onderzoek zijn er 61 deelnemers nodig.
Meer informatie
Heb je behoefte aan meer informatie of heb je vragen over deelname aan deze studie? Neem dan contact op met een van de onderzoekers van de studie, Drs. Nienke Eijgenraam via nienke.eijgenraam@radboudumc.nl.